Magyarországon a nagyvállalatok mintegy 30%-a használt ipari robotokat 2022-ben, ami a negyedik legmagasabb rátának számít az EU-ban – olvasható ki az Eurofound friss elemzéséből. A szolgáltató robotok terén pedig 10% körüli rátát tett ki a hazai mutató, ami megfelel az uniós átlagnak.
A fejlődő országok jövőjét a szolgáltató szektor jelenti. Ez furcsán hangozhat annak fényében, hogy az iparosítás volt a növekedéshez és végső soron a jóléthez vezető hagyományos út, amelyet a jelenlegi fejlett gazdaságok és a közelmúlt sikeres országai, például Dél-Korea, Tajvan és Kína is bejártak. Továbbá amiatt is hangozhat furcsán ez az állítás, mert a feldolgozóipari gyártás jelenleg fontosabbnak tűnik, mivel az annak újjáélesztését célzó iparpolitika újra divatba jött az USA-ban és Európában.
A várt 52,6 pontra emelkedés helyett 54 pontra, tízhavi csúcsra ugrott májusban a kínai szolgáltatószektor beszerzésimenedzser-indexe a kínai Caixin Insight Group és az S&P Global gazdaságkutató intézet szerdai adatközlése szerint. Az is kedvező hír, hogy a kompozit kínai bmi egyéves csúcsra ért.
Az euróövezetben a szolgáltató szektor élénk keresletének köszönhetően az elmúlt év leggyorsabb ütemében bővült az üzleti aktivitás, miközben a feldolgozóipar is fellendülésre utaló jeleket mutatott.
Március után áprilisban is csökkent az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe, miután februárban két éve először emelkedett.
Megállt az infláció csökkenése Magyarországon: áprilisban az egy évre visszatekintő drágulás 3,7% volt, a márciusi 3,6% után. A Portfolio felmérése szerint az elemzői várakozások mediánja éppen 3,7% volt, vagyis az adat nem jelent meglepetést. Az infláció 14 hónap csökkenés után emelkedett, és bár a várakozások szerint az év végére 5% fölé kúszhat a mutató, óriási árnyomásra nem kell számítani.
Áprilisban a kínai feldolgozóipar és szolgáltató szektor növekedése is lassult, ami a gazdasági lendület csökkenésére utal a második negyedév kezdetén.
A német vállalatok 2024-ben sem számítanak a gazdaság fellendülésére az IW (Institut der deutschen Wirtschaft) gazdaságkutató intézet legfrissebb, szombaton publikált felmérése szerint. Az IW gazdasági szakértője egyenesen úgy látja a túl régóta húzódó beruházási válság miatt, hogy "Németország ipari bázisa egyre inkább szétesik".
A javuló kereslet és az új megrendelések bővülése hatására márciusban gyorsult Kína szolgáltatószektorának teljesítményjavulása – derült ki az ágazat beszerzésimenedzser-indexének alakulásából.
Februárban 50,2 pontra ugrott az eurózóna szolgáltató szektorának aktivitását jelző beszerzésimenedzser-index (bmi), és így tavaly augusztus óta először lépte át a bővülés és zsugorodás 50 pontos határvonalát – közölte kedden az S&P Global gazdaságkutató intézet.
23 éve nem volt ennyi sztrájk az Egyesült Államokban, mint tavaly. A szakszervezetek többek között jelentős béremelésekért, juttatásokért és jobb munkakörülményekért küzdöttek a munkavállalók számára.
Váratlanul nagyot ugrott decemberben a kínai szolgáltatószektor beszerzési-menedzser indexe, és ez bő féléves csúcsra ugrasztotta a szolgáltatói és a feldolgozóipari bmi-kből számolt kompozit mutatót – derült ki csütörtök reggel.
Csökkent novemberben - immár 20. hónapja folyamatosan - az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe, amely arra utal, hogy az amerikai gazdaság teljestménye romlik. A negyedik negyedévben várhatóan gyengébben teljesít majd az amerikai gazdaság, mint a korábbi negyedévekben, ami a Fed kamatemeléseinek tudható be. A ma közölt index megerősíti ezeket a várakozásokat.
Az S&P Global által összeállított legfrissebb bmi-adatok 2023 októberére vegyes gazdasági képet mutatnak az Egyesült Államokban. Az amerikai ágazati bmi-indexek, amelyek több mint 1000 magánszektorbeli vállalat válaszain alapulnak, azt mutatják, hogy a hónap során a termelés növekedését tapasztaló amerikai ágazatok száma nőtt. Ez a javulás elsősorban a pénzügyi, az ipari és a technológiai szektorban az üzleti tevékenység növekedésének visszatérésének köszönhető.
A német Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) előzetes adataiból kiderül, hogy Németországban a pénzügyi és biztosítási szolgáltatások nélkül a szolgáltatási szektor 2023 márciusában a naptári és szezonális hatásoktól megtisztítva reálértéken 0,9%-os, nominálisan pedig 0,8%-os növekedést produkált.
Idén az első negyedévben tovább csökkenhetett a magyar gazdaság teljesítménye, ezzel három negyedévre nyújtva recessziós időszakát. A Portfolio által megkérdezett elemzők szerint ugyanakkor ezzel véget is érhetett a vesszőfutás, és újra növekedési pályára állhat a gazdaság. Ám az idei GDP-növekedés még így is szerény lesz, a szakértői konszenzus szerint mindössze 0,5%-os.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Végső megoldás: atombomba?
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?